Etykieta

Etykieta dojo Aikido

Stosowanie się do etykiety jest tak samo elementem treningu jak uczenie się technik. W wielu przypadkach etykieta wymaga, aby schować do kieszeni swoją dumę lub zrezygnować z wygody. Etykieta jest istotna nie tylko w dojo. Etykieta może różnić się odrobinę w różnych dojo lub organizacjach, ale następujące wytyczne są prawie uniwersalne. Należy je brać serio.

 1. Wchodząc i wychodząc z dojo należy ukłonić się w kierunku portretu O-Sensei, kamiza, lub przedniej ściany dojo. Powinno się również kłaniać przy wchodzeniu i schodzeniu z maty.
 2. Nie wolno wchodzić na matę w butach.
 3. Należy zawsze przychodzić na czas. Uczniowie powinni siedzieć w seiza mniej więcej 3-5 minut przed oficjalnym rozpoczęciem treningu. Jeżeli przydarzy ci się spóźnić, stań lub usiądź w seiza na brzegu maty, dopóki instruktor nie pozwoli ci się przyłączyć.
 4. Nie siadaj na macie tyłem do portretu O-Sensei. Nie podpieraj ścian i nie siadaj z wyciągniętymi nogami. Zamiast tego siadaj w seiza lub po turecku (ze skrzyżowanymi nogami).
 5. Zdejmij zegarek, pierścionki i wszelką biżuterię przed treningiem, ponieważ może ona zahaczyć o włosy, skórę lub ubranie partnera i spowodować obrażenia u ciebie lub twojego partnera.
 6. Nie wnoś jedzenia, ani gumy do żucia na matę. W tradycyjnych dojo przyniesienie jedzenia do dojo było uważane za obraźliwe.
 7. Miej czyste i krótko obcięte paznokcie u rąk i nóg.
 8. Ogranicz rozmowy do minimum. Temat rozmów może być tylko jeden: Aikido. Szczególnie niestosowne jest rozmawianie, kiedy instruktor mówi coś do całej grupy.
 9. Jeżeli masz kłopot z wykonaniem techniki, nie wołaj instruktora przez pół sali. Najpierw rozejrzyj się i spróbuj podpatrzeć technikę u innych. Umiejętność obserwowania jest czymś, co powinieneś rozwijać tak samo, jak wszelkie inne umiejętności dotyczące Aikido. Jeżeli wciąż masz kłopoty, podejdź do instruktora (zaczekawszy na odpowiedni moment!) i poproś o pomoc.
 10. Wykonuj polecenia instruktora bezzwłocznie. Nie każ reszcie grupy czekać na siebie!
 11. Nie prowadź zbędnych prób siły w czasie zajęć.
 12. Pilnuj, aby twój strój treningowy był czysty, dobrze wyglądał i był wolny od intensywnych zapachów.
 13. Płać składki na czas. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteś w stanie zapłacić na czas, porozmawiaj o tym z odpowiednią osobą. Czasami podzielenie opłat na raty jest możliwe w stosunku do tych, którzy przechodzą trudności finansowe.
 14. Przebieraj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach (nie na macie!)
 15. Pamiętaj, że twoja obecność na sali ma na celu naukę, a nie budowanie twojego ego. Powinieneś/powinnaś reprezentować otwarty umysł i skromność (ale nie przesadną).
 16. Zazwyczaj uważa się za stosowne ukłonić się po otrzymaniu od instruktora dodatkowych wskazówek i poprawek.
 17. W trakcie zajęć, jeżeli instruktor pokazuje coś blisko ciebie, powinieneś/powinnaś przerwać swoje ćwiczenia, aby udostępnić instruktorowi odpowiednią ilość miejsca na macie do pokazania techniki.

Zasady zachowania dla osób z zewnątrz pragnących obejrzeć trening Aikido !!!!

 1. W czasie trwania treningu wymagana jest odpowiednia pozycja siedząca, nie wolno kłaść się na macie ani przyjmować lekceważącej pozycji. Nie wolno pić, jeść, palić papierosów ani żuć gumy. Zabroniona jest rozmowa przez telefon komórkowy w czasie trwania treningu. W przypadku zaistnienia sytuacji, należy przeprosić i wyłączyć telefon bez odbierania.
 2. Podczas trwania kursu nie wolno chodzić po Dojo ani rozmawiać.
 3. Osoby, które nie wiedzą, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach, powinny zapytać starszego ucznia albo nauczyciela.
 4. Chcąc robić zdjęcia uzyskaj pozwolenie od instruktora Dojo cho. Standardowo obowiązuje zakaz robienia zdjęć.